Czy zawsze warto zakupić nowy komputer?

Czy zawsze warto zakupić nowy komputer?

Komputery stały się dziś wszechobecnym i uniwersalnym narzędziem, bez którego nie da się normalnie funkcjonować oraz wykonywać wielu obowiązków, którym podołać musi każdy. Rynek jest dziś nasycony do granic możliwości rozmaitymi urządzeniami, a marketingowcy pracujący dla producentów komputerów prześcigają się w niesamowitych pomysłach oaz hasłach mających za cel sprzedanie jak największej ilości urządzeń. Nowe komputery jednak swoje kosztują i nie każdy może czy chce wydawać spore kwoty na taki sprzęt. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się komputery poleasingowe, które zapewniają równie wysoką, co nowe, wydajność, jednak często kosztują zaledwie ułamek ceny oryginalnej. Czy naprawdę warto zakupić takie urządzenie?

Stara a nowa technologia — czy różnice są rzeczywiście wielkie?

Wielu konsumentów rozważa zakup jedynie nowego sprzętu z powodu powszechnego przekonania o słuszności wybory jedynie komputerów z podzespołami nowych generacji. Jest to jednak podejście bardzo niepraktyczne nafaszerowane fałszywymi przesłankami, które podsycane są głównie przez marketingowców. Nowe generacje sprzętu już dawno przestały być prawdziwie innowacyjne, a nowości dotyczą często detali, które interesować będą bardzo wąskie grono użytkowników. 

Y79B3327

Patrząc z perspektywy użytkownika domowego czy biznesowego, wymaga on przede wszystkim mocy obliczeniowej zapewniających odpowiedni komfort pracy, w tym szybkie uruchamianie się aplikacji, płynne i szybkie ich działanie, a także na przykład pracy na wielu otwartych kartach przeglądarki internetowej. Wiele tańszych nowych komputerów nie oferuje tego wszystkiego, a i tak są one dla przyszłego właściciela sporym wydatkiem. Za ułamek tej ceny można znaleźć komputery poleasingowe, które chociaż zawierają podzespoły starszych generacji, oferują o wiele większą moc obliczeniową, a więc także i komfort pracy oraz możliwości.   

Obawa przed awaryjnością — lęk uzasadniony? 

Wiele osób sceptycznie podchodzi do zakupu komputerów poleasingowych ze względu na niepewny ich zdaniem stan techniczny takiego sprzętu. W sieci krążą rozmaite historie dotyczące nieudanych zakupów sprzętu używanego, jednak lwia ich część dotyczy zakupu od osób prywatnych, które nie są w stanie go sprawdzić lub z premedytacją sprzedają komputery uszkodzone. Sklepy ze sprzętem poleasingowym — zwłaszcza te dobre i cieszące się dobrą opinią i powszechnym uznaniem — dokładnie sprawdzają sprzedawany przez nie sprzęt i dają na niego gwarancję. Zakup z takiego pewnego źródła jest więc całkowicie bezpieczny i nawet gdy pojawią się jakieś problemy, sklep zapewnia naprawę sprzętu lub jego wymianę podczas okresu trwania gwarancji.